wtorek, 26 sierpnia 2014

Domena lokat długoterminowych

Do najbardziej dyskusyjnych kryteriów przy zakładaniu lokaty należy czas ich trwania. Gros środków klienci banków, a zwłaszcza pozabankowych instytucji, wkładają w krótkoterminowe rachunki. Z drugiej strony mamy lokaty bankowe trwające do dwóch lat i więcej.


Podstawową zaletą i przewagą jaki ma lokata długoterminowa nad kilkumiesięczną lokatą, jest oparcie rachunku na stałym, nieruchomym oprocentowaniu. Stanowi ono część całego oprocentowania lokaty. Zakładając lokatę w sprzyjających ekonomicznie warunkach, nie ulegnie ono zmianom – nawet po obniżce stóp procentowych – jeśli lokata zawarta jest na rok lub więcej.

Jeśli już zdecydowaliśmy, że wchodzimy w długoterminową lokatę, warto wcześniej zestawić konkurencyjne oferty banków. Najlepsze lokaty szczycą się nie tylko wskaźnikiem zysku czy wysokością oprocentowania. Dają też pewność otrzymania wyliczonych kwot, niezależnie od wahań rynkowych, kursowych, decyzji organów polityczno-ekonomicznych. Lokaty ranking 2014 wskaże uwzględnia także dodatkowe warunki przy zakładaniu długoterminowych rachunków: minimalną i maksymalną kwotę potrzebną do otwarcia lokaty, potrzebę posiadania konta osobistego, rodzaj oprocentowania.

Decydując się na lokaty długoterminowe zdajemy sobie sprawę, że jej zyski będą efektem długiego wyczekiwania i odkładania. Jeśli stawiamy na pewność, wypłacalność i mamy przy tym zaufanie do instytucji bankowych długoterminowe oszczędzanie wydaje się ciekawym i optymalnym rozwiązaniem, które warto jak najszybciej rozważyć.

Jak bezpiecznie odśnieżać dachy?

Każdy właściciel budynku zdaje sobie doskonale sprawę, że okres zimy jest niebywale uciążliwy, głównie ze względu na utrzymanie budynku w dobrym stanie technicznym. Utrzymanie to w zimie wiąże się przeważnie z obowiązkiem odśnieżania nadmiaru zalegającego na chodniku śniegu oraz likwidacją śniegu i lodu znajdującego się na krawędzi dachu, który mógłby poważnie zranić przechodzących obok budynku ludzi.


Odśnieżanie dachów nie jest jednak rzeczą prostą. Na początku należy przede wszystkim zabezpieczyć odśnieżany budynek - na przykład poprzez rozciągnięcie taśmy ostrzegawczej, aby spadająca z niego pokrywa śnieżna oraz zalegające przy rynnach sople lodu i nawisy lodowe nie zraniły spacerujących obok przechodniów. Bardzo ważne jest również, żeby przed wejściem na dach w celu jego odśnieżenia dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Równie istotne jest zabezpieczenie danego pracownika, znajdującego się na dachu, w sposób zależny od rodzaju i nachylenia dachu.

Usuwanie nadmiernej ilości śniegu z dachu w dużych miastach, a w szczególności odśnieżanie Warszawa jest znacznie utrudnione ze względu na dużą liczbę przechodniów, którzy mogliby stać się przypadkowymi poszkodowanymi zasypanymi przez zrzucany śnieg. Dlatego też odśnieżanie w Warszawie warto pozostawić firmom i osobom specjalnie do tego przeszkolonym, które bez większych problemów są w stanie pracować na znacznych wysokościach. Wtedy to problem odśnieżenia dachu naszego budynku zmniejszy się jedynie do problemu włączenia komputera i zrobienia odpowiedniego przelewu na konto zatrudnionej firmy, bez potrzeby narażania przechodniów i własnego - zarówno - zdrowia, jak i życia.

Nie ma co zastanawiać się czy takie wyjście jest jednym z najlepszych - nigdy nie wiadomo, kiedy osoba bez doświadczenia, znajdująca się na dużej wysokości, na oblodzonym często dachu może się niefortunnie pośliznąć i zrobić sobie krzywdę. Czasami lepiej jest więc wydać nieco więcej pieniędzy, aby móc nadal cieszyć się swoim zdrowiem. Jeśli więc chodzi o odśnieżanie dachów, Warszawa i inne miasta powinny oferować nam profesjonalne usługi, a my powinniśmy z nich korzystać.

Dwojaki sposób zabezpieczenia finansowego

Coraz więcej osób decyduje się na kredyt konsolidacyjny, który jest połączeniem kilku zobowiązań w jedno. Dlatego też warto zdobyć najważniejsze informacje o tym nowoczesnym produkcie bankowym.


Takie rozwiązanie posiada szereg zalet, a największą z nich jest to, że kredytobiorca ma więcej czasu dla siebie, w tym znaczeniu, że nie musi pamiętać o sporej ilości kredytów, które wcześniej obsługiwał. Konsolidacja kredytów skutkuje też tym, że kredytobiorca ma tylko jedno zobowiązanie, jedną ratę i jeden termin jej spłaty. To znacznie ułatwia sprawę spłaty zobowiązań. Kolejną cechą jest fakt, że pod scalenie kredytów może podlegać wiele rodzajów zobowiązań - zarówno zwykłe kredyty konsumenckie, jak i hipoteczne czy na kupno samochodu. Mogą więc z niego korzystać osoby preferujące różny rodzaj zobowiązań.

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć jest zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego - może to być rozwiązane w dwojaki sposób. Pierwszym sposobem jest zabezpieczenie hipoteczne. Pozwala to na wydłużenie okresu kredytowania oraz zmniejszenie oprocentowania, co jest zaletą tego rozwiązania. Z drugiej strony, kłopoty z terminowym wywiązywaniem się ze spłaty tego kredytu, może skutkować utratą naszej nieruchomości. Innym rodzajem są kredyty konsolidacyjne sierpień 2014, które nie mają zabezpieczenia w postaci hipoteki. Takie wyjście skutkuje wyższym oprocentowaniem i krótszym czasem na spłatę kredytu, ponieważ bank nie ma wystarczającego zabezpieczenia. Oferty banków są więc bardzo zróżnicowane, dlatego warto zajrzeć w ranking kredytów konsolidacyjnych.

Lokata bankowa jako synonim bezpieczeństwa finansowego

Rynek finansowy w naszym kraju nieustannie się rozwija. Polacy coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania biznesowe oferowane przez banki. Media zalewają odbiorców informacjami o coraz to korzystniejszych pożyczkach, kredytach, funduszach, kontach oszczędnościowych i lokatach. Jak wśród bogactwa ofert znaleźć odpowiednią dla siebie? Czy powinny się charakteryzować najlepsze lokaty?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest prosta. Najlepsza lokata z pewnością musi posiadać wysokie oprocentowanie. Ale nie tylko oprocentowanie lokat należy brać pod uwagę dokonując wyboru depozytu. Powierzając pieniądze instytucji bankowej priorytetem tak naprawdę nie jest zarobek, ale bezpieczeństwo naszych oszczędności. Umieszczając pieniądze na lokacie, musimy zdawać sobie sprawę, że na straży naszych środków finansowych stoi wówczas Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG powstał w 1994 r. i od tego czasu zajmuje się zwrotem pieniędzy klientom banków, w sytuacjach wyszczególnionych w warunkach gwarancji. Bankowy Fundusz Gwarancyjny obejmuje swoim działaniem wszystkie banki w Polsce, które posiadają licencję Komisji Nadzoru Finansowego. BFG podlegają także banki spółdzielcze oraz niektóre banki zagraniczne. Bankowy Fundusz Gwarancyjny zabezpiecza pieniądze zgromadzone w formie lokaty, ale też inne rodzaje depozytów, takie jak konta osobiste i oszczędnościowe. Gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zostały objęte środki finansowe w polskiej walucie, jak również depozyty w obcej walucie. Najlepsze lokaty - listopad 2013 są zatem bezpieczne. Obecnie, po nowelizacji ustawy, gwarancja BFG, w przypadku utraty przez klienta banku środków finansowych przechowywanych w banku, obejmuje do 100% wartości, o ile ulokowana kwota nie przekroczyła 430 tysięcy złotych (100 tys. euro).

Wypłata utraconych środków finansowych

Banki upadają niezwykle rzadko. Niestety w obecnych czasach kryzysu, warto wiedzieć, czy mamy szansę na zwrot utraconych pieniędzy i jak się taka procedura odbywa. W przypadku upadłości banku, któremu powierzyliśmy nasze oszczędności, Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma obowiązek wypłacenia nam utraconych pieniędzy. Zgodnie z zapisami w ustawie, BFG dokonuje zwrotu środków finansowych w terminie 20 dni roboczych, liczonych od dnia, w którym do sądu trafia wniosek o ogłoszenie upadłości danego banku. Aby uzyskać zwrot utraconych pieniędzy, trzeba złożyć dyspozycję przelewu w podanym przez Fundusz Gwarancyjny czasie i miejscu. Środki można pobrać w postaci gotówki lub jako przelew na konto. Jeśli nie stawimy się w wyznaczonej przez BFG lokalizacji i w określonym czasie środki będą czekały tam na nas jeszcze przez 5 lat. Po upływie tego terminu, nie możemy liczyć na rekompensatę poniesionych strat.