piątek, 5 grudnia 2014

Oszczędzaj na lokacie bo to pewny zysk

Obecnie oszczędzanie pieniędzy stało się bardzo popularne. Coraz więcej osób odkłada pieniądze na mieszkanie, samochód, wczasy czy niespodziewane wydatki. Dlatego szukają oni skutecznych i bezpiecznych sposobów na oszczędzanie i pomnażanie swojej gotówki. Z pomocą przychodzą im banki oferujące produkty bankowe w postaci lokat.


Przede wszystkim bezpieczeństwo i pewny zysk

Lokaty oferowane przez polskie banki są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zdeponowane na nich środki nie będą obciążone jakimkolwiek ryzykiem nawet w przypadku problemów finansowych banku. Jest to bardzo ważne, ponieważ dla wielu osób bezpieczeństwo pieniędzy znacznie ułatwia zdecydowanie się na zdeponowanie swoich oszczędności na lokacie. Na korzyść lokaty przemawia również pewny zysk, który można wyliczyć już przy jej zakładaniu, wybierając stałe oprocentowanie. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasze pieniądze będą nie tylko bezpieczne, ale również ulegną pomnożeniu.

Wybór lokaty

Banki w Polsce oferują ogromny wybór w lokatach bankowych - co sprawdzisz na polskabankowosc.com.pl. Tak duża konkurencja banków sprawia, że potencjalni klienci mają w czym wybierać, dzięki czemu mogą znaleźć ofertę, która najlepiej będzie odpowiadała ich potrzebom. Dlatego przed zdecydowaniem się na założenie lokaty dobrze jest się zapoznać z ofertami przynajmniej kilku różnych banków i porównać je ze sobą. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na oprocentowanie lokat, czas ich prowadzenia, koszty związane z ich założeniem oraz wszelkie opłaty dodatkowe i prowizje. Przy wyborze konkretnej oferty pomocne mogą być internetowe narzędzia w postaci kalkulatora lokat oraz rankingu lokat bankowych. W razie wystąpienia problemów ze zdecydowaniem się na konkretną lokatę dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doradcy finansowego, który w fachowy sposób wybierze dla nas najlepszą ofertę. Warto również wiedzieć, że bankowość w Polsce, w tym bankowość elektroniczna, jest rozwinięta na bardzo dobrym poziomie, w związku z czym wiele banków umożliwia swoim klientom założenie lokaty za pośrednictwem Internetu.

Produkty dodatkowe przy umowie na kredyt hipoteczny

Chyba każdy bank podczas zachęcania klienta do zawarcia umowy na kredyt mieszkaniowy poleca przy tym wiele innych produktów. Miedzy innymi są to ubezpieczenia, jednak część z nic warto mieć dlatego ważna jest równowaga. Poza tym banki zachęcają do kont oszczędnościowych, różnego rodzaju kart kredytowych, regularnych programów oszczędnościowych, książeczek na przyszłość dziecka i wiele innych. Tutaj również należy być czujnym, ponieważ nie zawsze jest to potrzebne i warte uwagi.


Regularne programy oszczędzania

Regularne programy oszczędzania to najczęściej stosowane oferty produktów dodatkowych banków w przypadku kredytów hipotecznych. Jeśli zdecydujemy się na ten produkt to bank niekiedy jest w stanie nieco nam obniżyć np. wielkość marży. Odkładanie kilkuset złotych każdego miesiąca przez dziesięć lub piętnaście lat może dać dobry efekt i dużo szybciej będziemy mogli spłacić kredyt. Natomiast oprocentowanie na tego typu kontach jest na niskim poziomie, dlatego może lepiej jest samodzielnie inwestować te nadwyżki pieniężne przykładowo w lokaty bankowe, które czasami mają doskonałe oprocentowanie. W porównaniu do kont oszczędnościowych z cała pewnością dadzą dużo większy zysk. Natomiast taki program do systematycznego oszczędzania może być dobry, dla osób które same nie potrafią oszczędzać i każde dodatkowe pieniądze wydają na przyjemności.

Karty, konta i inne

To kolejny punkt na liście banków. Mając konto w danym banku, w którym ubiegamy się o kredyt mieszkaniowy możemy obniżyć po raz kolejny nieco naszą marżę. Banki chcą, aby każdy klient miał jak najwięcej produktów w ich placówce. Jeśli planujemy zmianę banku i opłaty SA niskie lub konto jest darmowe to warto rozważyć założenie tam konta osobistego, aby zyskać lepsze warunki kredytu mieszkaniowego. Dowiedz się więcej tu.

Ubezpieczenia

Jedne mniej inne więcej przydatne ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym mogą robić ogromne koszty dodatkowe. Natomiast niekiedy są one koniecznością. Przykładem jest ubezpieczenie do momentu wpisu do hipoteki lub w przypadku, gdy mamy niski wkład własny musimy zgodzić się na ubezpieczenie do osiągnięcia minimum 20 procent wartości nieruchomości. Gdy spłacimy kredyt w wysokości tych 20 procent to ubezpieczenie wygasa. Inne są czasami przydatne lub nie Wszystko zależy od warunków danego ubezpieczenia oraz naszej sytuacji.

Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe - porównanie cech

Obecnie oferta produktów oszczędnościowych oferowanych przez polskie banki jest bardzo szeroka. Klienci mają do wyboru lokaty, konta oszczędnościowe, programy systematycznego oszczędzania, a także wiele hybrydowych produktów takich jak poliso lokaty czy lokaty ustrukturyzowane. Pomimo takiego bogactwa wśród Polaków wciąż największą popularnością cieszą się tradycyjne lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Wielu klientów posiada jednocześnie oba produkty. Poniżej przedstawiamy ich charakterystykę.

Lokaty bankowe

Lokaty w odróżnieniu od kont oszczędnościowych zawsze zakładane są na określony czas. Na rynku dostępne są lokaty krótkoterminowe (od 1 dnia do 1 roku) oraz lokaty długoterminowe, które są zakładane nawet na kilka lat. Po zakończeniu okresu umownego bank zwraca klientowi ulokowane środki pieniężne wraz z naliczonymi odsetkami. Istotną cechą lokaty jest jej oprocentowanie, gdyż to ono w głównej mierze stanowi o wysokości naliczonych odsetek. Im wyższe oprocentowanie, tym lokata jest dla nas atrakcyjniejsza. Zakładając lokatę musimy także wybrać pomiędzy oprocentowaniem stałym i zmiennym. Oprocentowanie stałe jest opłacalne jeśli przewidywana jest obniżka stóp procentowych. Natomiast, jeśli prognozy mówią o podwyżce stóp procentowych lepiej jest wybrać lokatę ze zmiennym oprocentowaniem. Nasz zysk z lokaty zależy także od ilości kapitalizacji w okresie obowiązywania lokaty. Im jest więcej, tym nasz zysk będzie wyższy.

Konta oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe, w przeciwieństwie do lokaty, zakładane jest na czas nieoznaczony. Wielu klientów uważa to za zaletę, gdyż nie muszą pamiętać o odnawianiu lokaty bądź zakładaniu nowej. W przypadku kont oszczędnościowych kapitalizacja odsetek zazwyczaj odbywa się w trybie miesięcznym. Dawniej produkty te były niżej oprocentowane, jednak w ostatnim czasie sytuacja uległa zmianie. Obecnie możemy na rynku znaleźć oferty kont oszczędnościowych z oprocentowaniem wynoszącym nawet 5 % (Citibank). Jako największą zaletę tych produktów wielu klientów wskazuje swobodny dostęp do środków. Faktycznie, pieniądze możemy wpłacać na konto w dowolnym momencie. Jednak w przypadku wypłat banki zazwyczaj wprowadzają pewne ograniczenia zezwalając na wyłącznie jeden darmowy przelew wychodzący w miesiącu.
Trudno jest ocenić, który z powyżej opisanych produktów jest lepszy gdyż jest to uzależnione od naszych potrzeb i preferencji. Być może najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie obu produktów jednocześnie.