poniedziałek, 12 stycznia 2015

Rodzaje lokat na rynku bankowym w Polsce

Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na założenie lokaty terminowej. Jest to wprawdzie rodzaj lokaty, która jest najbardziej popularna na rynku, ale nie zawsze zapewnia ona optymalne warunki prowadzenie lokaty dla każdego klienta. Jednym z niekorzystnych warunków lokat terminowych jest to, że pieniądze trzeba zamrozić na określony okres czasu. Z tego powodu nie będzie to najlepsza lokata w przypadku długoterminowych lokat w przypadku osób, które nie mogą włożyć pieniędzy do banku na bardzo długi okres czasu bez możliwości korzystania z nich.


Dla takich klientów rozwiązaniem mogą być lokaty terminowe, które można założyć na krótki lub średni okres czasu. Lokata krótkoterminowa to lokata, którą można założyć na miesiąc, trzy miesiące, czy pół roku. Za lokaty średnioterminowe uznaje się lokaty bankowe zakładane na rok czasu. Długoterminowe lokaty 2015 wymagają zamrożenia pieniędzy na kilka lat. Terminowa lokata na długi okres czasu to rozwiązanie wyłącznie dla osób, które posiadają nadwyżki finansowe czy oszczędności, z których nie muszą korzystać.

Lokata rentierska

Dla osób, które posiadają bardzo duże środki finansowe dobrym rozwiązaniem jest lokata rentierska. Atutem takiej lokaty jest możliwość korzystania ze znacznie bardziej korzystnego oprocentowania. Jednocześnie banki przy takich lokatach oferują bardzo często znacznie bardziej elastyczne warunki korzystania z takich lokat. Jednak taka lokata jest dostępna jedynie dla klientów, którzy posiadają spore środki finansowe, które przekraczają minimalnie kilkanaście tysięcy złotych a często trzeba dysponować nawet sumą kilkuset tysięcy, by w ogóle taką lokatę założyć.

Lokata progresywna

Lokaty progresywne traktowane są jako forma nie tylko lokowania pieniędzy w banku, ale również forma gromadzenia i oszczędzania kapitału. Wynika to przede wszystkim z elastycznego charakteru zapewnianego przez lokaty bankowe progresywne. Z drugiej strony oprocentowanie lokat progresywnych nie jest tak korzystne, jak w przypadku innych rodzajów lokat, co trzeba brać pod uwagę przy wyborze poszczególnych rodzajów lokat. Dla wielu klientów lokata progresywna to najlepsza lokata, gdyż pozwala ona w dowolnym momencie i bez straty odsetek wypłacić pieniądze.

Lokaty jednodniowe

W przypadku lokat jednodniowych można korzystać z oprocentowania pieniędzy a jednocześnie nie zamrażać nadwyżek finansowych, gdyż lokata po każdym dniu może być zamknięta. Jednocześnie gdy posiada się rachunek bankowy taka lokata jednodniowa z jednej strony pozwala automatycznie przedłużać taką lokatę, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Wybór rodzaju lokaty

Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie rodzaju lokaty za pośrednictwem porównywarek lokat. Taki ranking lokat pozwala po pierwsze sprawdzić oprocentowanie danej lokaty, jak też dodatkowe warunki, na których dana lokata będzie prowadzona. W ten sposób można optymalnie dopasować daną lokatę do indywidualnych preferencji. Nie bez znaczenia jest, że porównanie lokat pozwala również na wybranie takiej lokaty, która oferuje specjalne, promocyjne warunki. Co jakiś czas banki oferują promocyjne warunki w zakresie oprocentowania czy też korzystania z pieniędzy wpłacanych na lokatę.

Jak wygląda proces starania się o kredyt gotówkowy?

Bardzo dużo osób w teraźniejszych czasach potrzebuje w skomplikowanych przypadkach środków pieniężnych. Normalne kredyty są zbyt skomplikowane w sferze formalnej i ich zdobycie przebiega niestety długo. Kredyty gotówkowe są atrakcyjnym rozwiązaniem w takiej chwili, gdyż jest okazja natychmiastowo załatwić wszystkie formalności i dostać daną sumę w postaci gotówki.


Pozyskanie kredytu gotówkowego wymaga jedynie pokazania pisma o zarobkach i na tej podstawie bank ustanawia kwotę, którą ma szansę pożyczyć jako kredyt gotówkowy. Nie ma wglądu ze strony banku w inwestycję, na którą zostaje pożyczony kredyt gotówkowy, dlatego można przeznaczyć te pieniądze tak naprawdę na jakąkolwiek potrzebę. Bank jeszcze ustala wysokość rat oraz okres, w którym jest obowiązek wyrównać pożyczone pieniądze.

Zdobywanie pieniędzy z banku, jest w ostatnich czasach zdecydowanie najaktywniej praktykowane, gdyż wszystko przebiega w szybkim tempie oraz właściwie z prawem, co powoduje że obie strony otrzymują pewność, że wszystko będzie wykonywana zgodnie z ustaloną umową pomiędzy klientem a poszczególnym bankiem. Jest to komfortowe rozwiązanie, jakie zabezpiecza obydwie strony i pozwala na odczucie pewności równocześnie dla banku, jak i dla klienta, że w sytuacji banku uraczone pieniądze będą uregulowane w terminie, a w przypadku klienta, że ilość rat i wysokość odsetek będzie taka, jak jest ustalona w zawartej umowie.

Kredyty gotówkowe są jednym z wielu kredytów, jakie w teraźniejszych czasach są przedstawiane przez banki i zaliczają się one do najczęściej używanych, ponieważ od razu po zaakceptowaniu umowy, klient otrzymuje ustaloną sumę pieniędzy. Tak też istnieje możliwość oszczędzić ogromną ilość czasu, który zajmuje dokonanie przelewu i jego zaksięgowanie przez bank, w którym klient posiada swoje konto. Opłata za otrzymany kredyt nie jest wyższa niż w przypadkach innych kredytów, dlatego ludzie szczególnie często respektują kredyt gotówkowy, aby natychmiastowo przystąpić do wykorzystania otrzymanych pieniędzy od banku.

Jak wygląda kapitalizacja odsetek na lokacie bankowej?

Poszukując właściwego i opłacalnego dla siebie depozytu terminowego najczęściej zwracamy uwagę a oprocentowanie lokat i to według tego współczynnika wybieramy produkt, który naszym zdaniem jest najbardziej zyskowny. Jest to postępowanie słuszne, gdyż wartości oprocentowań decydują o wysokości odsetek, które stanowić będą późniejszy zysk, jednak pamiętać należy, że oprocentowanie nie jest jedynym istotnym czynnikiem, a to, co w równym jak nie większym stopniu kształtuje nasze profity z lokaty, to kapitalizacja odsetek. 


Polega ona na tym, że odsetki naliczane w trakcie trwania umowy nie trafiają do naszej kieszeni, a doliczane są do wpłaconego depozytu. To z kolei powoduje, że depozyt ten sukcesywnie rośnie, a kolejne kapitalizacje odbywają się od większych kwot depozytowych i w rezultacie następne odsetki będą już wyższe. Im częściej ten proces będzie zachodził na naszej lokacie tym lepiej, gdyż zarobimy więcej.

Ze względu na kapitalizację warto wybierać oferty, które kapitalizować będą odsetki jak najczęściej. Jeżeli przykładowo nasza lokata bankowa zawarta została na rok czasu i ma roczną kapitalizację odsetek, wówczas odsetki naliczone zostaną jedynie raz w dodatku na zakończenie trwania umowy. Jest to rozwiązanie mało korzystne ponieważ doliczone do depozytu odsetki nie będą już mogły na siebie zapracować powiększając nasz zysk. Możliwe wtedy będzie jedynie założenie kolejnej lokaty z depozytem powiększonym o zysk z poprzedniej i w ten sposób gromadzić kolejny kapitał. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak zawarcie umowy z częstszą kapitalizacją, co nie wymusi zakładania kolejnych lokat, a mimo to zwiększy nasze zyski. Przykładowo miesięczna kapitalizacja pozwoli dopisywać odsetki do depozytu co miesiąc i jeśli nasza umowa zawarta jest na 12 miesięcy, to takich kapitalizacji odbędzie się 12 i dwunastokrotnie nasze saldo zostanie zwiększone pozwalając nam zarobić więcej. Najkorzystniej pod tym względem wypadają oczywiście lokaty bankowe styczeń 2015 posiadające dzienną kapitalizację odsetek, gdyż będą one doliczane do rachunku codziennie, jednak oferty takie z reguły są nisko oprocentowane, co nie czyni ich przesadnie opłacalnymi. Dodatkowo należy uwzględnić podatek dochodowy płacony od wszystkich rodzajów lokat, który naliczany do pełnych groszy może spowodować, że w przypadku depozytów dziennych zapłacimy go więcej niż na depozytach rocznych.

Jak z powyższego wynika kapitalizacja odsetek jest bardzo ważnym czynnikiem kształtującym zyski z depozytów bankowych i porównanie lokat dostępnych na rynku warto zaczynać od sprawdzenia nie tylko ich oprocentowań, ale także częstotliwości kapitalizacji. Może przecież okazać się, że niżej oprocentowana oferta będzie bardziej zyskowna właśnie ze względu na dużo częstszą kapitalizację niż oferta z wyższym oprocentowaniem i kapitalizacją roczną.