czwartek, 26 listopada 2015

Do czego przydadzą nam się oszczędności?

Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, że warto gromadzić wolne środki finansowe. W dzisiejszych czasach jest to absolutnie niezbędne do tego, aby posiadać tzw. poduszkę finansową, a więc zabezpieczenie na wypadek pojawienia się nieprzewidywalnych wydatków, które będziemy musieli niezwłocznie pokryć. Jest to przede wszystkim rozsądne podejście do finansów osobistych.


Takie zachowanie cechuje osoby dojrzałe, które potrafią wziąć odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za swoich najbliższych. Kiedy przekroczymy próg dorosłości i założymy swoją rodzinę, to musimy zdawać sobie sprawę, że to od nas zależy, czy będzie ona miała wszystko zapewnione. We współczesnym świecie musimy radzić sobie z niezliczonymi sytuacjami, które niespodziewanie pojawiają się każdego dnia. Nasza codzienność jest dynamiczna i musimy być przygotowani na różnego rodzaju ewentualności. Wystarczy odkładać nawet tylko kilka procent swojego miesięcznego wynagrodzenia, aby po pewnym czasie osiągnąć finansowe bezpieczeństwo. Konto oszczędnościowe jest świetnym i przede wszystkim prostym narzędziem do tego, by to robić. Wystarczy założyć tego rodzaju rachunek w jednej z instytucji bankowych i zacząć regularnie przelewać tam swoje pieniądze. Najlepsze konto oszczędnościowe charakteryzuje się oczywiście wysokim oprocentowaniem i tym, że nie musimy regulować dodatkowych opłat, np. za prowadzenie konta czy wypłacanie swoich środków finansowych.

Jak znaleźć dobre konto na swoje oszczędności?


Współcześnie, prawie każdy z nas posiada stały dostęp do Internetu i także w tym wypadku jest to najlepszy sposób na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Porównanie kont oszczędnościowych 2016 jest przydatnym zestawieniem wszystkich najpopularniejszych propozycji największych banków. W kilka minut możemy je porównać. Pamiętajmy, że wcześniej zgromadzone pieniądze możemy wykorzystać np. na naprawę samochodu czy sfinansowanie wymarzonych wakacji za granicą. Jest multum możliwości wykorzystania swoich cennych oszczędności.

Sposoby na oszczędzanie – które są najlepsze?

Czasy, w których żyjemy, są wyjątkowo niepewne. Tak naprawdę nigdy nie wiemy, co nas czeka w przyszłości, nawet tej na pozór całkiem bliskiej. Na co dzień towarzyszy nam raczej spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale warto, żebyśmy zdawali sobie sprawę z tego, że to wszystko może prysnąć. Nie chodzi o to, by się zamartwiać, ale żeby po prostu myśleć realistycznie i chociażby oszczędzać, na przykład zakładając lokaty bankowe.


Lokaty – z czego wynika ich popularność?


Dlaczego właśnie lokaty? Tak naprawdę jest to dzisiaj jedna z najlepszych opcji jeżeli chodzi o oszczędzanie. W końcu nikt chyba już nie decyduje się na takie tradycyjne, w gotówce. Chowanie pieniędzy do skarpetki czy też za obraz dawno temu odeszło do lamusa. Dziś istnieją przecież banki i lokaty, które są o wiele lepszym miejscem do przechowywania naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Co nam daje lokata? Po pierwsze – bezpieczeństwo. Z niej nikt naszych środków z pewnością nie ukradnie. Co więcej, mamy pewność, że sami ich również nierozsądnie nie wydamy – bo po prostu nie będziemy mieli do nich dostępu. Ponadto dobra lokata pozwoli nam nawet nieco zarobić. Co prawda nie będą to oczywiście duże pieniądze, ale za to otrzymane praktycznie za nic. Aby jednak tak było, warto starannie wybrać rachunek, na który się zdecydujemy. Nie bierzmy pierwszego lepszego. Najpierw sprawdźmy ranking lokat i zobaczmy, co polecają nam specjaliści. Sami jednak również przejrzyjmy rozmaite oferty. Zastanówmy się, czego oczekujemy od lokat i poszukajmy takich, które te wymagania spełniają. Przeprowadźmy swoje własne porównanie lokat. Zwróćmy uwagę na czynniki takie, jak czas trwania, ale także oprocentowanie lokat, które nas zainteresowały. Najlepiej spiszmy sobie to wszystko na kartce, tak by mieć ważne informacje przed sobą, czarno na białym. W ten sposób na pewno dojdziesz do właściwych wniosków i znajdziesz lokatę najodpowiedniejszą dla siebie. Ona na pewno gdzieś na Ciebie czeka, musisz się tylko postarać.

Dowiedz się więcej na polskabankowosc.com.pl/ranking-lokat-bankowych/

Oszczędzanie jest na topie!

Oszczędzanie – chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo jest ważne. W końcu nasze życie jest raczej nieprzewidywalne, właściwie nikt nie ma pewności, co będzie robił za rok czy nawet miesiąc, czy nie straci tego, co posiada w tej chwili. 


Praca, zdrowie, a nawet szczęśliwa rodzina – wszystko to niestety czasem przemija, wszystko to możemy utracić. Biegu wydarzeń nie zatrzymamy, na wiele rzeczy nie mamy niestety wpływu. Ale możemy postarać się, żeby upadek był mniej bolesny. Co nam w tym pomoże? Z pewnością – jakkolwiek przyziemnie by to nie zabrzmiało – środki finansowe z ubezpieczenia bądź lokaty.

Warto więc oszczędzać. Warto zakładać konta oszczędnościowe i lokaty bankowe. Dzięki temu będziemy czuli się bezpieczniej, asekurowani, będziemy mieli świadomość, że z trudniejszej sytuacji zawsze jakoś wybrniemy. Na przykład jeśli przez jakiś czas nie będziemy mieli pracy – pobierzemy środki z lokaty i przeznaczymy je na utrzymanie nasze i naszej rodziny. Jeśli natomiast popsuje się nasze zdrowie – przeznaczymy oszczędności na wizyty u lekarzy i badania.

Jak oszczędzać?


Oszczędzanie jest więc bardzo ważne. Jednak równie istotny jest sposób, w jaki to robimy. Ma to naprawdę spore znaczenie. A możliwości jest dziś wiele – konta oszczędnościowe, lokaty bankowe, obligacje i sporo innych. Jak się zdecydować na tę konkretną metodę, najlepszą dla nas? To zależy. Jeżeli interesuje nas odkładanie na bieżąco, wpłacanie regularnie pewnych sum, dobre będzie konto oszczędnościowe. Jeśli jednak mamy już określoną kwotę, którą chcemy odłożyć na później, świetne rozwiązanie dla nas to lokata. Jest to miejsce, gdzie możemy przechować nasze pieniądze, za które za rok będziemy sobie chcieli na przykład kupić samochód czy też wyremontować mieszkanie.

Nie zwlekaj więc – już dziś sprawdź najnowszy ranking lokat dostępny na portalu oszczednoscionline.pl. Jeżeli będziesz to odkładał, to jest całkiem możliwe, że ostatecznie nigdy się na to nie zdecydujesz. A potem nie będziesz nawet wiedział, gdzie zniknęły wszystkie Twoje pieniądze, które miały być oszczędnościami. Nie dopuść do takiej sytuacji.

Ile w rzeczywistości kosztuje kredyt hipoteczny?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego powinno być dobrze przemyślaną decyzją gdyż jest to zobowiązanie finansowe na wiele lat. Wielu Polaków planujących kupno mieszkania, nie ma wyboru i musi zdecydować się na kredyt. Warto wówczas zapoznać się z tym, jaki jest mechanizm naliczania odsetek i prowizji w bankach, aby nie być niemile zaskoczonym, gdy usłyszymy ile będziemy musieli w sumie zwrócić pieniędzy.

Pierwszym istotnym elementem kredytu jest prowizja. Jest to procent od pożyczonego kapitału, jaki pobiera bank. Zazwyczaj waha się ona od 0,5% do 3%. Pamiętajmy, że wysokość prowizji zazwyczaj możemy negocjować z bankiem. W przypadku dużych kredytów, nawet różnica 0,5% ma bardzo duże znaczenie. W przypadku kredytu w wysokości 400 tysięcy złotych, przy prowizji 1% będziemy musieli na samym początku kredytowania zwrócić do banku 4 tysiące złotych. Natomiast w przypadku prowizji 3% musimy zwrócić do banku już 12 tysięcy złotych.

Jednak ważniejszą kwestią dla większości klientów jest oprocentowanie. Oczywistym jest, że im jest ono niższe tym kredyt jest dla nas korzystniejszy. Należy być tu wyjątkowo ostrożnym gdyż wiele banków kusi nas niskim oprocentowaniem, jednak wysoki koszt kredytu generują dodatkowe opłaty nakładane na kredytobiorcę. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób w danym banku ustalana jest stopa oprocentowania. Może być ona ustalana samodzielnie przez bank i wówczas sytuacja na rynku nie ma wpływu na jej wysokość. Część banków jednak wysokość oprocentowania ustala w oparciu o stawki WIBOR, LIBOR lub EURIBOR. Wówczas jest ono zależne od sytuacji na rynku i w trakcie kredytowania, często może zmieniać swoją wartość. W oprocentowaniu kredytów zawiera się także marża banków. Jej wysokość zazwyczaj jest podana w ofercie.

Gdy decydujemy się na kredyt hipoteczny musimy uważnie prześledzić oferty różnych banków i je ze sobą porównać, aby nie przepłacić. Pamiętajmy także, aby starać się negocjować wysokości opłat z bankowcami gdyż obecnie wiele banków jest dość elastyczna. Możemy w zamian za skorzystanie z produktu bankowego uzyskać niższą marżę, bądź dłuższy okres kredytowania.

Co należy wiedzieć przed założeniem rachunku w banku?

Jeśli chcesz założyć konto w banku - osobiste czy oszczędnościowe, ale także lokatę terminową, na początek powinieneś zastanowić się nad tym, czy aby na pewno posiadasz wystarczającą wiedzę na wszystkie tematy mające związek z usługami świadczonymi przez banki. Właśnie dzięki większej wiedzy na temat ofert bankowych, będziesz mógł podjąć bardzo dobrą decyzję. Często jest tak, że ludzie zapominają jak szalenie istotne jest to, aby wiedzieć jak najwięcej o finansach. A potem owe osoby najzwyczajniej żałują podjętej decyzji.


A więc na dobry początek warto pod uwagę wziąć konta osobiste. Na rynku usług bankowych swoją działalność prowadzi wiele banków, a przecież konta osobiste to ich najbardziej popularna usługa. Należy zwłaszcza pamiętać tym by płacić jak najmniej za konto, ale oczywiście mieć przy tym wszelakie udogodnienia. Warto wiedzieć, który bank zaoferować może bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów na terenie Polski. Warto także bliżej zaznajomić się z informacjami o ukrytych opłatach, itp.

Czymś innym jest konto oszczędnościowe. Takowe konto służy nam do tego, aby oszczędzać dzięki niemu pieniądze. Trzeba zatem wybrać pewny bank, który na dodatek gwarantuje atrakcyjne warunki. A szczególnie warto pod uwagę wziąć oprocentowanie takiego konta. Generalnie oprocentowanie kont oszczędnościowych nie jest zbyt wysokie, lecz wcale nie jest powiedziane, że nie możemy odnaleźć jakiejś ciekawej oferty... Ważne jest także to by bardzo dokładnie przeczytać umowę bankową, bo czasami w umowach bankowych zamieszczone są haczyki.

A co zrobić w przypadku lokat terminowych? Oczywiście tego typu lokaty powinny być atrakcyjnie oprocentowane, sporo korzystniej, niż konta oszczędnościowe... Od czego przede wszystkim zależy oprocentowanie lokat? Niewątpliwie od stopnia ryzyka. Jeżeli chcemy odrobinę zaryzykować, to odnajdziemy bez żadnego problemu wysoko oprocentowane lokaty terminowe, jednak trzeba wiedzieć, iż w tym przypadku jest wyższe ryzyko straty. Jednak wcale nie jest powiedziane, że na lokatach terminowych nie możemy zyskać niemal w 100%. Im mniejsze ryzyko straty, tym zysk mniejszy - tak przedstawia się sytuacja.

Czyli jak dobrze wszyscy widzimy, obecnie można bez absolutnie żadnego problemu zapoznać się z wszelkimi informacjami dot. ofert banków, inwestowania, etc. To bardzo dobra wiadomość, bo właśnie dzięki takowej wiedzy będziemy mieli możliwość lepiej żyć. Można bez problemu dowiedzieć się, które oferty bankowe są odpowiednie, a które niekoniecznie. Pozostaje zatem życzyć wszystkim szukającym perfekcyjnej oferty powodzenia w szukaniu takowych ofert. Jednak to naprawdę nic jakoś skomplikowanego. To pewne na 100%.