czwartek, 21 kwietnia 2016

Główne cechy lokat bankowych

Lokata bankowa jest jednym z głównych sposobów oszczędzania. Wszystkie banki w swojej ofercie posiadają lokaty terminowe. Obok kont oszczędnościowych, lokata jest produktem bankowym, który przynosi największe zyski. Postaram przybliżyć moim czytelnikom, na czym tak naprawdę opiera się lokata.


Podstawowym czynnikiem wpływającym na zyskowność lokaty jest jego oprocentowanie. Jest to cecha lokaty, wg której każdy z nas powinien analizować oferty banków. Dzieje się tak, ponieważ im wyższe oprocentowanie lokaty tym większe zyski. Rodzajów oprocentowania jest kilka. Najczęściej spotykane to stałe oraz zmienne. Oprocentowanie stałe nie ulega zmianom przez cały okres trwania lokaty. Oprocentowanie zmienne jest uwarunkowane sytuacją na rynku finansowym, a w głównej mierze zależy od stóp procentowych oraz ceny pieniądza na rynku międzybankowym.

Obok oprocentowania ważnym aspektem dotyczącym lokaty bankowej jest termin zapadalności. Jest to okres przez jaki będzie trwała umowa o lokatę. W chwili obecnej, klienci banków decydują się na zdeponowanie oszczędności na okres 3, 6 lub 12 miesięcy. Są to najczęściej spotykane oraz najpopularniejsze terminy zapadalności. Okres przez jaki będzie trwać umowa o lokatę jest bardzo ważną rzeczą. Po pierwsze będzie to czas, przez który nie będziemy mogli ruszyć oszczędności. Po drugie - im dłuższy okres zapadalności, tym z reguły większe zyski z lokaty.

Obok oprocentowania oraz terminu zapadalności, istnieje trzecia cecha czyli kapitalizacja. Jest to częstotliwość z jaką będą dopisywane odsetki do naszego rachunku. Jeszcze do niedawana była to kluczowa cecha lokaty, ponieważ pozwalała na omijanie podatku od dochodów kapitałowych. W tej chwili, nie ma to takiego znaczenia. Na rynku najczęściej spotykanymi lokatami są depozyty z miesięczną kapitalizacją. Sprawdź aktualny ranking lokat maj 2016.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.