piątek, 3 stycznia 2014

Istotne szczegóły w aktualnych ofertach lokat bankowych

Decyzja o założeniu lokaty, to krok, na który decydujemy się w sytuacji, gdy posiadamy określoną kwotę chwilowo zbędnej gotówki i nie chcemy, by leżała ona bezczynnie, a pieniądz tracił na wartości. Oczywiście należy zaznaczyć – sposobów by tak nie było, jest więcej, lokata bankowa jest jednak jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych. Zapewnia stabilny zysk i jasne warunki. Czy zawsze?


Lokaty bankowe 2014 znane są w Polsce większości osób. Bez względu na czas, w którym były oferowane klientom, kojarzone były z produktami pewnymi i zrozumiałymi. Tak oczywiście było. Oprocentowanie lokat było jasno określone i obowiązywało w całym okresie trwania lokaty, klient, który się na taka lokatę decydował, mógł mieć pewność, że nic w oprocentowaniu się nie zmieni. W dzisiejszych czasach jest inaczej. Owszem – również zarabia się na lokacie, dzięki jej oprocentowaniu, jednak zasady naliczania odsetek mogą być różne.

Lokata to produkt bankowy, w którym oprocentowanie jest szczególnie ważnym parametrem. Dla klienta korzystne jest, jeśli oprocentowanie lokat jest wysokie. Dla banku – gdy niskie. Oczywiście na lokaty z niskim oprocentowaniem nikt nie zareaguje pozytywnie. Rzadko kto będzie się na nie decydować.

W przypadku oprocentowania lokat, posunięto się do prostej rzeczy – w informacjach dotyczących określonych lokat, pojawia się oprocentowanie wysokie, w rzeczywistości jest inaczej. Owszem – to o którym mowa w reklamie obowiązuje, ale tylko przez krótki okres trwania lokaty, później ulega obniżeniu. Może również dojść do innej sytuacji.

Wysokie oprocentowanie lokat obowiązuje przez cały czas jej trwania, ale dotyczy tylko nadwyżki ponad określoną sumę lokaty. Dla przykładu – jeśli granicą jest pięć tysięcy złotych, wpłacając na lokatę sześć tysięcy, wyższe oprocentowanie jest naliczane tylko od tysiąca złotych.

Decydując się na lokatę bankową, warto wiedzieć, że takie sytuacji mogą się pojawić. Oczywiście żadne bank nie będzie takich informacji wskazywał wprost – zawsze jednak znajdują się one w umowach lokat i regulaminach, decydując się na lokatę, warto je poznać, czytając dokładnie i do końca.

Lokata bankowa może być lepsza lub gorsza, mniej korzystna lub bardziej, zawsze jednak powinna być jasna i zrozumiała. Lokaty z takim nie do końca jasno określonym oprocentowaniem nie zawsze takie są, jednak nawet jeśli tak jest, jest to zgodne z prawem. Warto o tym wszystkim wiedzieć i samodzielnie decydować o tym, jakiego rodzaju lokata jest najlepsza. Nie wystarczy w tej sytuacji informacja z reklamy – wczytanie się w szczegóły lokaty, pozwala nierzadko odkryć, że to co jest dość niekorzystne, owinięte jest w przysłowiowy papierek opłacalności. Z zewnątrz wygląda super, w środku już nie. Nie każdy klient ma tego świadomość. Decydując się na taką lokatę, ze zdziwieniem zauważa, że zyski są mniejsze niż przewidywał. Warto mieć tego świadomość i decydować rozważnie – w końcu mowa tutaj o decydowaniu o naszych przyszłych zyskach, które dla każdego są bardzo istotne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.