czwartek, 26 listopada 2015

Ile w rzeczywistości kosztuje kredyt hipoteczny?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego powinno być dobrze przemyślaną decyzją gdyż jest to zobowiązanie finansowe na wiele lat. Wielu Polaków planujących kupno mieszkania, nie ma wyboru i musi zdecydować się na kredyt. Warto wówczas zapoznać się z tym, jaki jest mechanizm naliczania odsetek i prowizji w bankach, aby nie być niemile zaskoczonym, gdy usłyszymy ile będziemy musieli w sumie zwrócić pieniędzy.

Pierwszym istotnym elementem kredytu jest prowizja. Jest to procent od pożyczonego kapitału, jaki pobiera bank. Zazwyczaj waha się ona od 0,5% do 3%. Pamiętajmy, że wysokość prowizji zazwyczaj możemy negocjować z bankiem. W przypadku dużych kredytów, nawet różnica 0,5% ma bardzo duże znaczenie. W przypadku kredytu w wysokości 400 tysięcy złotych, przy prowizji 1% będziemy musieli na samym początku kredytowania zwrócić do banku 4 tysiące złotych. Natomiast w przypadku prowizji 3% musimy zwrócić do banku już 12 tysięcy złotych.

Jednak ważniejszą kwestią dla większości klientów jest oprocentowanie. Oczywistym jest, że im jest ono niższe tym kredyt jest dla nas korzystniejszy. Należy być tu wyjątkowo ostrożnym gdyż wiele banków kusi nas niskim oprocentowaniem, jednak wysoki koszt kredytu generują dodatkowe opłaty nakładane na kredytobiorcę. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób w danym banku ustalana jest stopa oprocentowania. Może być ona ustalana samodzielnie przez bank i wówczas sytuacja na rynku nie ma wpływu na jej wysokość. Część banków jednak wysokość oprocentowania ustala w oparciu o stawki WIBOR, LIBOR lub EURIBOR. Wówczas jest ono zależne od sytuacji na rynku i w trakcie kredytowania, często może zmieniać swoją wartość. W oprocentowaniu kredytów zawiera się także marża banków. Jej wysokość zazwyczaj jest podana w ofercie.

Gdy decydujemy się na kredyt hipoteczny musimy uważnie prześledzić oferty różnych banków i je ze sobą porównać, aby nie przepłacić. Pamiętajmy także, aby starać się negocjować wysokości opłat z bankowcami gdyż obecnie wiele banków jest dość elastyczna. Możemy w zamian za skorzystanie z produktu bankowego uzyskać niższą marżę, bądź dłuższy okres kredytowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.