poniedziałek, 21 grudnia 2015

Zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim



Pod koniec 2011 roku zmieniona została ustawa o kredycie konsumenckim. Wprowadzone zmiany mają przystosować prawo obowiązujące w Polsce do prawa unijnego. Obecnie, klient banku będzie mógł zawierać umowy o kredyty konsumencki na nowych warunkach.

Nowe prawo określa, jakie obowiązki ciążą na bankach oraz pośrednikach kredytowych wobec klientów. Pozwoli to również na łatwiejsze zawieranie umów o kredyt konsumencki. Nowe przepisy ujednolicają rynek kredytów oraz nadają mu większą przejrzystość. Klienci, od tej pory, będą mogli porównać oferty wszystkich kredytów, w łatwiejszy sposób.

Wprowadzone zmiany określiły na nowo pojęcie kredytu konsumenckiego. W tej chwili, kredyt konsumencki to kredyt lub pożyczka do 255 tys. zł. Dotychczas, ustawa ograniczała kwotę kredytu do 80 tys. zł. Nowe prawo, uznaje za kredyt konsumencki zobowiązania wynikłe z zadłużenia się na rachunku bankowym. Poza tym takie kredyty jak: kredyt ratalny, pożyczka gotówkowa oraz zadłużenie z karty kredytowej - to także kredyty konsumenckie.

Nowe prawo zobowiązuje banki do szczegółowego poinformowania klientów o ofercie kredytowej. Służy do tego formularz informacyjny. Co ma zwierać taki formularz, jest precyzyjnie określone w ustawie. Ma on za zadanie pomóc w porównaniu różnych ofert kredytu. Formularz, przede wszystkim zawiera dane dotyczące całkowitych realnych kosztów spłaty kredytu. Informuje klienta o zasadach spłaty, kwocie kredytu oraz rodzaju wymaganego zabezpieczenia. Bank umieszcza w formularzu również skutki opóźnienia w spłacie kredytu. Formularz posiada standardowy wygląd i można go dostać w każdym banku, bez zbędnych formalności.

Wydłużony został także okres wypowiedzenia umowy bez konsekwencji przez klientów. Zmiana jest korzystna dla klientów. W tej chwili, obowiązuje termin 14 dni, zamiast 10 dni, w którym można zrezygnować z kredytu bez ponoszenia kosztów. Od tej pory, także pośrednicy muszą informować klientów o wysokości swojego wynagrodzenia, otrzymywanego od banków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.