piątek, 20 września 2013

Protetyka stomatologiczna bez tajemnic

Prawie każdego z nas dotyczy problem brakującego uzębienia. Może być ono całkowite lub częściowe. Współczesne rozwiązania medyczne z zakresu protetyki dentystycznej, czy stomatologii estetycznej, pozwalają na indywidualny dobór protez, lub implantów. Zarówno stomatologia w Warszawie, jak i pokrewne dziedziny proponują pacjentom wybór protezek częściowych, całkowitych, ruchomych lub stałych. W celu dobrania odpowiedniej protezy, dentysta w Warszawie kieruje pacjenta do protetyka.


Podział protez stomatologicznych


Stomatologiczne protezy ruchome zbudowane są z płyty pokrywającej jedynie część podniebienia. Jeśli płyta wykonana jest ze stopu metalu, mówimy o protezie szkieletowej. Stomatologia w Warszawie bogata jest w mnóstwo pracowni protetycznych, w których można wykonać protezę zamykającą całość ubytku, bądź tylko fragmenty brakujące. Do podziału protez, dentysta w Warszawie zaliczy też te, które mocowane są na stałe. Za pomocą wkładów koronowych, koronowo-korzeniowych, mostków, licówek czy implantów dentysta w Warszawie protetyk (bo może stomatolog może być jednocześnie protetykiem, jeśli zdobędzie odpowiednie kwalifikacje), stworzy dopasowaną do kształtu odpowiednią protezę swojemu pacjentowi.

Jak czyścić protezy?

Pacjenci używający protezy ruchome, do ich higieny powinny przywiązać wielką wagę. Stomatologia w Warszawie opracowała kilka podstawowych zasad. A ważne jest to, by proteza była czyszczona, gdyż akryl, z którego najczęściej wykonana jest proteza, podatny jest na rozwój drobnoustrojów. Dlatego przy wizycie, dentysta w Warszawie pokaże w jaki sposób dezynfekować i czyścić protezę. Najważniejsze jest to, by protezy nie nosić przez całą dobę, tylko robić przerwy (protezę przechowujemy na sucho, nigdy w wodzie). Jeśli nie w ciągu dnia, to na noc warto zdjąć protezę. Do czyszczenia, dentysta w Warszawie proponuje miękką szczoteczkę, aby nie porysowała powierzchni. Pasty i proszki mają właściwości antybakteryjne – zatem nie należy stosować zwykłej pasty, jak do mycia zębów. Stomatologia w Warszawie stworzyła szeroką gamę produktów dostosowanych do higieny protez ruchomych. Szczególnie dokładnie należy myć te okolice, które bezpośrednio mają styczność z błoną śluzową. Raz na dwa tygodnie, dentysta w Warszawie zaleci dezynfekcję protezy w roztworze, który działa bakteriobójczo i antyseptycznie. Dezynfekcję protezy należy wykonywać także po każdej infekcji w obrębie jamy ustnej (opryszczka, afta, angina, zapalenie zatok).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.