piątek, 13 grudnia 2013

Wypadanie włosów – problem na głowie

Jedną z cech charakterystycznych studenckiego życia jest często współdzielenie mieszkania ze znajomymi, czy nawet zupełnie obcymi ludźmi. Kiedy idziemy na studia, wydaje się to nam zwykle bardzo atrakcyjne, jednakże nierzadko okazuje się, że rzeczywistość wcale nie jest tak różowa, jak to się nam do tej pory wydawało. Dowiadujemy się, że osoby, które mieliśmy za najbliższych przyjaciół i z którymi świetnie się dogadywaliśmy są totalnie nieznośne w pożyciu. Oczywiście nie zawsze tak jest - czasami wspólne zamieszkiwanie potrafi stworzyć przyjaźnie na całe życie.


Istnieje jednak kilka szczególnie irytujących kwestii, które czasami nie są wcale robione celowo. Można to przedstawić na przykładzie łazienki i problemów związanych z jej wspólnym użytkowaniem i utrzymywaniem w czystości.

Wspomniana wyżej łazienka stanowi często punkt zapalny. O ile nie wszyscy studenci korzystają z kuchni, niektórzy preferują jeść poza domem, czy przywozić gotowe potrawy, o tyle myją się raczej wszyscy. Nie każdy posiada takie same nawyki związane z doprowadzeniem tego pomieszczenia do stanu używalności. Tym, co bardzo często może zirytować współlokatorów, jest pozostawianie włosów w umywalce, gubienie ich na podłodze itp. Problem ten dotyka co prawda w większości dziewcząt, nie jest to jednak reguła. Dlatego, jeżeli codziennie rano toczymy batalię z włosami po koleżance, która wcześniej czesała włosy, może warto zasugerować takiej osobie, że pozostawiany przez nią bałagan może być objawem dolegliwości. Wypadanie włosów jest co prawda do pewnego stopnia naturalne, jednakże o ile przechodzi w łysienie lub przybiera nadmierne rozmiary, konieczne są środki na wypadanie włosów. Poza tym, jeżeli zwrócimy się do kogoś z troskliwą uwagą o stan zdrowia tej osoby, z pewnością będzie to lepiej odebrane, niż zgłaszanie pretensji o to, że nie potrafi ona utrzymać porządku.

Powyższą technikę rozmów ze współlokatorami można zastosować z pewnymi modyfikacjami do zgaszenia w zarodku wielu innych potencjalnych konfliktów. Jeżeli uda nam się zachować cierpliwość i będziemy dawać ludziom szanse na poprawę swojego zachowania, z pewnością będzie nam się mieszkało lepiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.