piątek, 23 maja 2014

Jak zainwestować - zakładając lokatę czy nabywając fundusz inwestycyjny?

Pieniądze lubią na siebie zarabiać, a leżąc bezczynnie na koncie w rzeczywistości tracą na wartości na skutek zmieniającej się inflacji. Jeśli zatem mamy odłożoną jakąś sumkę na czarną godzinę, warto zainwestować ją w jeden z produktów oszczędnościowych, by nie tylko uniknąć inflacji, ale także osiągnąć satysfakcjonujące zyski z odsetek. Wielu inwestorów decyduje się na pewny zysk bez ryzyka, który gwarantują lokaty bankowe, ale na rynku finansowym niemałym powodzeniem cieszą się także fundusze inwestycyjne, które są wprawdzie obarczone pewną dozą ryzyka, ale kuszą znacznie większym zyskiem niż typowe depozyty terminowe. Który z produktów będzie zatem odpowiedniejszy do pomnożenia naszych nadwyżek finansowych?


Zanim zdecydujemy się na jakąś konkretną ofertę oszczędnościową należy zadać sobie pytanie, czy zadowoli nas niewielki, ale pewny zysk nie obarczony ryzykiem, czy jednak zdecydujemy się zaryzykować dla większych profitów. Nie jest tajemnicą, że nawet najlepsze lokaty nie oferują obecnie już tak atrakcyjnych oprocentowań jak jeszcze kilka lat temu. Dziś 3% w skali roku to właściwie wszystko, co możemy otrzymać, a przecież należy także uwzględnić konieczność opłacenia 19% podatku kapitałowego. Od razu widać, że depozyt terminowy nie jest aktualnie atrakcyjnym produktem, na którym można przyzwoicie zarobić, jednak w kwestii bezpieczeństwa zdeponowanych środków nie ma sobie równych. Lokaty bankowe zawsze gwarantują całkowity zwrot depozytu, a w przypadkach problemów z wypłacalnością banku możemy liczyć na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który pokryje wszystkie zobowiązania.

Alternatywą dla nisko oprocentowanych depozytów terminowych są fundusze inwestycyjne, które za cenę ponoszonego ryzyka inwestycyjnego oferują korzystniejsze oprocentowanie rzędu przynajmniej kilkunastu procent. Oczywiście zyskowność danego produktu wiąże się ze stopniem ponoszonego ryzyka i im jest ono większe, tym większe profity mogą wpłynąć na nasze konto. Musimy jednak pamiętać, że na funduszu inwestycyjnym można także stracić, zatem wszelkie decyzje dotyczące formy inwestowania powinny być podejmowane z rozwagą.

Różnica pomiędzy lokatą a funduszem to nie tylko wysokość oprocentowania. To także kwestie elastyczności inwestycyjnej i dostępu do zdeponowanych środków. Depozyty terminowe całkowicie blokują nam dostęp do pieniędzy i musimy liczyć się z tym, że na czas trwania umowy nie będziemy mogli bezkarnie wypłacić naszego depozytu, a jeśli to zrobimy stracimy odsetki, czyli cały nasz zysk. Fundusze inwestycyjne dają nam pełną swobodę działania. Możemy kupować akcje i sprzedawać w dowolnym momencie i nie wiąże się to z utratą zysków. Liczy się tu znajomość rynku i odpowiednia analiza i jeśli nasze decyzje będą podejmowane trafnie, na pewno na tym nie stracimy.

Nie każdy produkt bankowy jest dla każdego, zatem swój wybór należy przemyśleć bardzo dokładnie. Serwis oszczednoscionline.pl podaje, że oprocentowanie lokat nie da zbyt wiele zarobić, ale za to ochronimy swój kapitał. Jeśli natomiast liczymy na większe zyski, lepszą opcją może okazać się fundusz inwestycyjny, jednak pamitać musimy o ryzyku straty wniesionego przez nas depozytu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.