wtorek, 26 sierpnia 2014

Lokata bankowa jako synonim bezpieczeństwa finansowego

Rynek finansowy w naszym kraju nieustannie się rozwija. Polacy coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania biznesowe oferowane przez banki. Media zalewają odbiorców informacjami o coraz to korzystniejszych pożyczkach, kredytach, funduszach, kontach oszczędnościowych i lokatach. Jak wśród bogactwa ofert znaleźć odpowiednią dla siebie? Czy powinny się charakteryzować najlepsze lokaty?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest prosta. Najlepsza lokata z pewnością musi posiadać wysokie oprocentowanie. Ale nie tylko oprocentowanie lokat należy brać pod uwagę dokonując wyboru depozytu. Powierzając pieniądze instytucji bankowej priorytetem tak naprawdę nie jest zarobek, ale bezpieczeństwo naszych oszczędności. Umieszczając pieniądze na lokacie, musimy zdawać sobie sprawę, że na straży naszych środków finansowych stoi wówczas Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG powstał w 1994 r. i od tego czasu zajmuje się zwrotem pieniędzy klientom banków, w sytuacjach wyszczególnionych w warunkach gwarancji. Bankowy Fundusz Gwarancyjny obejmuje swoim działaniem wszystkie banki w Polsce, które posiadają licencję Komisji Nadzoru Finansowego. BFG podlegają także banki spółdzielcze oraz niektóre banki zagraniczne. Bankowy Fundusz Gwarancyjny zabezpiecza pieniądze zgromadzone w formie lokaty, ale też inne rodzaje depozytów, takie jak konta osobiste i oszczędnościowe. Gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zostały objęte środki finansowe w polskiej walucie, jak również depozyty w obcej walucie. Najlepsze lokaty - listopad 2013 są zatem bezpieczne. Obecnie, po nowelizacji ustawy, gwarancja BFG, w przypadku utraty przez klienta banku środków finansowych przechowywanych w banku, obejmuje do 100% wartości, o ile ulokowana kwota nie przekroczyła 430 tysięcy złotych (100 tys. euro).

Wypłata utraconych środków finansowych

Banki upadają niezwykle rzadko. Niestety w obecnych czasach kryzysu, warto wiedzieć, czy mamy szansę na zwrot utraconych pieniędzy i jak się taka procedura odbywa. W przypadku upadłości banku, któremu powierzyliśmy nasze oszczędności, Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma obowiązek wypłacenia nam utraconych pieniędzy. Zgodnie z zapisami w ustawie, BFG dokonuje zwrotu środków finansowych w terminie 20 dni roboczych, liczonych od dnia, w którym do sądu trafia wniosek o ogłoszenie upadłości danego banku. Aby uzyskać zwrot utraconych pieniędzy, trzeba złożyć dyspozycję przelewu w podanym przez Fundusz Gwarancyjny czasie i miejscu. Środki można pobrać w postaci gotówki lub jako przelew na konto. Jeśli nie stawimy się w wyznaczonej przez BFG lokalizacji i w określonym czasie środki będą czekały tam na nas jeszcze przez 5 lat. Po upływie tego terminu, nie możemy liczyć na rekompensatę poniesionych strat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.