wtorek, 5 maja 2015

Dieta zbilansowana, czyli jaka?



Dieta zbilansowana to zrównoważony sposób odżywiania się, który pozwoli cieszyć się każdemu, kto ją stosuje dobrym samopoczuciem, pomoże w zapobieżeniu i rozwojowi chorób cywilizacyjnych takich, jak otyłość, nadciśnienie tętnicze, czy miażdżyca. Dzięki dopasowaniu odpowiednich składników uda się opóźnić proces starzenia się organizmu oraz zredukować stres. Najważniejsze jest jednak to, że szerokim łukiem omija niezdrowe głodówki, eliminuje przejadanie się i pozytywnie wpływa na nawyki żywieniowe.


Praca u podstaw


Bardzo ważne w tego rodzaju diecie jest wprowadzenie do planu dnia trzech głównych posiłków – śniadania, obiadu oraz kolacji wspomaganych dwoma dodatkowymi przekąskami. Łącznie będzie to pięć posiłków w ciągu doby. Śniadanie powinno spożywać się do godziny po przebudzeniu. Kolacja natomiast, będąca ostatnim posiłkiem, powinna być zjedzona na około trzy godziny przed snem. Kluczowym punktem jest wypracowanie nawyku jedzenia posiłków w równych odstępach czasu – najlepiej co trzy godziny. Przerwy między jedną przekąską a drugą nie mogą być dłuższe niż 3, 5 godziny. Szczegóły dotyczące tej diety znajdziesz na dietmap.pl/pl/diety/zbilansowana-dieta-dietmap

Składniki odżywcze


Tutaj najcięższe zadanie, jakie wymaga od nas dieta. Trzeba zrezygnować z węglowodanów prostych, na rzecz tych złożonych, czyli żytniego, pełnoziarnistego pieczywa i makaronów, płatków owsianych, naturalnego, brązowego ryżu oraz wszelkiego rodzaju kasz. Do posiłku trzeba także dodawać warzywa i owoce, które będą utrzymywały nasze zapotrzebowanie na witaminy i minerały na należytym poziomie. Należy dostarczać odpowiednie ilości naturalnej – dobrze przyswajalnej przez organizm – witaminy C, którą można znaleźć w papryce czerwonej i owocach cytrusowych. Dwa razy dziennie organizm powinien otrzymać białko pełnowartościowe w postaci n. nabiału, ryb, jajek lub chudego mięsa. Dużą zawartość białka mają także rośliny takie, jak soja, ciecierzyca, fasola. Dostarczane tłuszcze winny być nienasycone. Smażąc lepiej używać oleju rzepakowego, zaś do gotowych posiłków olej z sezamu lub lnu.

Woda i ruch


Kluczem będzie też woda. Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwoli na lepsze samopoczucie i przyspieszony metabolizm. Niestety, co może być dla wielu osób trudne do zaakceptowania, konieczne jest zredukowanie spożycia alkoholu do minimum. Dla obniżenie cholesterolu warto od czasu do czasu wypić lampkę czerwonego wina. Nie wolno też zapominać o ruchu, który dobry jest na wszystko. I w tym przypadku będzie on pomocny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.