poniedziałek, 25 maja 2015

Jaki typ oprocentowania lokaty wybrać?

Przed wyborem lokaty i podpisaniem umowy warto zapoznać się z różnymi rodzajami lokat i ofertami banków, ponieważ są one na tyle różnorodne, że każdy powinien znaleźć dobre rozwiązanie dla siebie. W wyborze odpowiedniego depozytu pomocny może okazać się aktualny ranking lokat, który znajdziemy w internecie, oferty banków również dostępne w sieci lub rozmowa z przedstawicielem danej placówki bankowej, który w przejrzysty sposób wyjaśni nam na czym polegają konkretne typy lokat w ofercie banku.

Podczas wybierania lokaty najbardziej interesuje nas zazwyczaj oprocentowanie i to na nie zwracamy największą uwagę decydując się na zawarcie umowy z bankiem. Oprocentowania dzielą się na dwa główne typy:

Stałe oprocentowanie lokat

W tym przypadku najwięcej zależy od wpłacanego kapitału i czasu trwania umowy. Im więcej wpłacimy i im dłużej będzie trwała lokata tym większe odsetki zyskamy. Ten rodzaj oprocentowania jest bezpieczny, ponieważ gwarantuje nam stałe odsetki. Przy wyborze odpowiednio wysokiego oprocentowania (większego od wysokości inflacji) możemy być pewni, że nie będziemy stratni na lokacie.

Zmienne oprocentowanie lokat

Plusem tego typu oprocentowania jest możliwość wypłaty kapitału w każdym momencie bez utraty odsetek. Oprocentowanie to może stopniowo wzrastać z każdym miesiącem, ale może również być niższe i nie jest aż tak bezpieczne jak oprocentowanie stałe.

Oprócz wysokości oprocentowania, która dla wielu ludzi odgrywa kluczową rolę w wyborze lokaty warto zwrócić uwagę też na jego rodzaj i ewentualne ryzyko jakie się wiąże z jego wyborem - dokładną analizę można sprawdzić na - ranking lokat - marzec 2013. Oprocentowania zmienne są zdecydowanie lepsze dla osób, które nie chcą zamrażać swoich oszczędności na dłuższy czas. Natomiast lokaty ze stałym oprocentowaniem są idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy wiedzą, że w danym okresie czasu nie będą potrzebowali pieniędzy, które chcą wpłacić na lokatę. Gwarantuje im to większy zysk i bezpieczeństwo, ale uniemożliwia wypłatę środków łącznie z odsetkami przed końcem trwania umowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.