wtorek, 12 lipca 2016

Dieta bezglutenowa pod lupą



 

Wśród osób promujących zdrowy styl życia od dłuższego czasu coraz popularniejsza staje się dieta bezglutenowa. Choć wbrew opinii wieli domowych zwolenników życia fit nie jest to dieta odchudzająca to jej skutki mają pozytywny wpływ na zdrowie. Trzeba jednak pamiętać, że dla wielu osób taka forma odżywiania to przede wszystkim konieczność.

Dieta bezglutenowa, czyli jaka?
Pierwszą i zasadniczą kwestią, które trzeba zaznaczyć na początku rozważań o diecie bezglutenowej to fakt, że nie jest to jadłospis łatwy w stosowaniu. Wynika to faktu konieczności usunięcia z diety wielu produktów, które są stosowane codziennie, a zawierają gluten oraz mieć wciąż zachowaną ostrożność na te produkty, które mogą go posiadać w formie ukrytej. Pierwszą i najważniejsza zasadą diety bezglutenowej jest z kolei to, że trzeba usunąć z diety gluten, który jest szczególną formą białka. Do najważniejszych źródłem tego składnika pokarmowego należy przede wszystkim pszenica, żyto, pszenżyto, ale także orkisz oraz jęczmień. Trzeba także pamiętać, że również owies może być w dużym stopniu zanieczyszczony glutenowymi zbożami i tym samym nie jest on bezpiecznym zbożem. Zasadniczo należy uznać, że dieta bezglutenowa jest wskazana dla osób, które cierpią na alergię na gluten lub też na schorzenie zwane celiakią. Trzeba tu jednak wskazać, że są dwa różne problemy dotyczące tego samego czyli nietolerancji pokarmowej. Powszechnym błędem jest jednak ich łączenie w jeden typ schorzenia. Trzeba bowiem wskazać wyraźnie, że celiakia to choroba, która nie jest alergią pokarmową a chorobą autoimmunologiczną. Jednocześnie w obu przypadkach metodą leczenia jest eliminacja glutenu z diety. Z tym, że celiakia determinuje do stosowania tej diety przez całe życie natomiast w przypadku alergii z czasem możliwe jest stopniowe zwiększanie obecności tego biała w diecie.  

Co jeść?
Stosując dietę bezglutenową należy zwrócić uwagę na produkty, do wytworzenia których wykorzystano mąkę kukurydzianą, ryżową, sojową lub też z prosa albo gryki lub komosy ryżowej. Są to bowiem rośliny, które po prostu nie zawierają glutenu. Trzeba przy tym pamiętać, że zboża glutenowe także można spożywać, z tym że muszą być one specjalnie przygotowane. Jadłospis diery bezglutenowej podobny jak ten dietmap.pl/pl/diety/dieta-bezglutenowa-dietmap może być także bogaty w kaszę jaglaną, orzechy, soczewicę, ciecierzycę, sezam oraz siemię lniane czy ziarna słonecznika. Chcąc zachować pewność co do tego, że dany produkt nie posiada w składzie glutenu, należy kupować takie, które posiadają oznaczenie w postaci przekreślonego kłosa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.