środa, 6 listopada 2013

Jak być eko dzięki produktom ekologicznym?

Nasze środowisko cechuje się coraz to większym zanieczyszczeniem, społeczeństwo dotknięte jest coraz to większą ilością chorób cywilizacyjnych, a rolnictwo coraz bardziej hamuje swój rozwój, dlatego warto spytać: czy jest jakieś wyjście z tego impasu? Oczywiście, że tak, a potwierdzeniem tych słów są produkty ekologiczne, kwalifikowane do grupy znanej jako grupa zdrowego żywienia. Co zaś warto na ten temat wiedzieć?


Charakterystyka produktów ekologicznych

A no to, iż wyżej wymienione są wytwarzane za pośrednictwem metod rolnictwa ekologicznego, a więc niwelującego sztuczne nawozy, środki chemiczne czy też pestycydy. To jednak nie koniec, ponieważ każdy eko sklep, który przyczynia się do popularyzacji takowych, dokłada swój udział również i do rozwoju polskiej gospodarki rolnej, bowiem rolnictwo ekologiczne ma nań wpływ niezwykle dodatni. Zresztą, jeśli chodzi o zalety produktów ekologicznych, można by wymieniać w nieskończoność, ponieważ jest ich naprawdę dużo, a każdy następny sezon, obfitujący w poszerzanie świadomości społeczeństwa na ich temat, dowodzi coraz to większych w tym zakresie odkryć. Niemniej, do najważniejszych zeń należy wspomniane podnoszenie poziomu gospodarki rolnej oraz dodatni wpływ na środowisko, lepsze oddziaływanie na organizm konsumenta oraz wiele innych.

Koszty bycia eko

Niestety, jeśli odwiedzimy jakiś eko sklep np. sklepbiolife.pl, od razu zauważymy pewną rzecz: proponowana weń żywność jest zwyczajnie droższa od żywności konwencjonalnej. Dlaczego tak jest? Po pierwsze dlatego, iż wokół nas widzimy tak zwaną eko modę, czyli rosnące zainteresowanie żywnością ekologiczną, a to przekłada się na chęć coraz to większych zysków ze strony dystrybutorów. To jednak nie koniec, ponieważ produkty ekologiczne są też droższe w wymiarze produkcji, gdyż rolnicy nie uprawiają hodowli na masową skalę, nie stosują tańszych (i sztucznych) nawozów, potrzebują większej ilości pracowników i na domiar tego mają mniejsze plony. Bycie eko to więc też wsparcie ich trudu, który- jak wszyscy widzimy- stanowi nie lada wyzwanie w dobie dzisiejszych czasów. Cóż więcej tu zatem dodać? Chyba tylko tyle, że bycie eko to postawa godna podziwu i jak najbardziej słuszna w dwudziestym pierwszym wieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.